Jak oszczędzać na jedzeniu – 20 sprawdzonych podpowiedzi

Jak oszczędzać na jedzeniu – 20 podpowiedzi

Jak oszczędzać na jedzeniu – 20 podpowiedzi

Prawie półtora miliarda ton jedzenia rocznie marnuje się na całym świecie, a stanowi to praktycznie 1/3 całej żywności, która została wyprodukowana. Według danych z 2021 roku, łącznie we wszystkich polskich domach, co sekundę ląduje w koszu na śmieci prawie 100 kilogramów jedzenia, co jest odpowiednikiem ponad 180 bochenków chleba! Statystyczny Polak 1/3 jedzenia, które kupuje, wyrzuca na śmietnik – średnio oblicza się, że przez to marnuje w ciągu miesiąca około 50 złotych, co w przeciągu roku daje 600 złotych, które w przenośni wyrzucamy do śmietnika.

Jest to na pewno powód do głębszej refleksji na temat tego, co zrobić i jakie zmiany wprowadzić do własnego życia, żeby oszczędzać na wydatkach spożywczych oraz dbać o naszą planetę, bo jak mówi znana reklama, “co ekonomiczne, to ekologiczne”.

Prezentujemy listę 20 sposobów na oszczędzanie czasu i pieniędzy na jedzeniu:

  1. Gotuj w domu

Często popełniany błąd, szczególnie przez młodych ludzi, którzy nie potrafią dobrze zaplanować swojego czasu. Przygotowanie posiłków na całe dwa dni to często tylko godzina pracy, ale z lenistwa i prokrastynacji, nawet tego czasu może nam zabraknąć.

Trzeba jednak przyjąć do siebie najważniejszy fakt – najlepszym sposobem na oszczędzanie pieniędzy na jedzenie jest samodzielne gotowanie. Jedzenie większości posiłków w ciągu tygodnia na mieście porządnie potrafi zrujnować budżet domowy, a dodatkowo nie zawsze jest to zdrowe dla naszego organizmu.

  1. Planuj posiłki wcześniej

Raz lub dwa razy w tygodniu usiądź z notesem lub notatnikiem w telefonie i zastanów się (sam, z partnerem lub całą rodziną), na co masz ochotę. Spaghetti? Zapiekanka makaronowa? A może pizza? Świetne pomysły! W domu można przygotować wszystko, na co ma się ochotę, a wcześniejsze zaplanowanie posiłków pozwoli na kupowanie tylko tego, co na pewno będzie nam potrzebne.

  1. Rób listy zakupów

Kolejna ważna sprawa! Jeżeli mamy już gotową listę posiłków, pora na listę zakupów. Teraz warto przejrzeć szafki, lodówkę i zamrażarkę, po czym wykreślić z listy te produkty, które już mamy. Dopiero z taką wiedzą wybieraj się na zakupy – nie będziesz niepotrzebnie błądził po sklepie i kupował pierwszych, lepszych, nieprzydatnych produktów, które prawdopodobnie i tak wyrzucisz.

  1. Rób posiłki zero waste

Zaplanuj przynajmniej jeden posiłek w tygodniu z “resztek”. Kilka ostatnich plastrów szynki, otwarty jogurt czy lekko twardy chleb to nie powód do wyrzucania jedzenia.

Można w kilka minut przygotować sałatkę z makaronu, szynki i sosu czosnkowego na bazie jogurtu naturalnego, a z chleba przygotować tosty lub grzanki, a twarde bułki można potrzeć na bułkę tartą. W tym przypadku liczy się przede wszystkim kreatywne podejście do gotowania.

  1. Nie chodź na zakupy z pustym żołądkiem

Głód jest złym doradcą – jak człowiek jest głodny kupuje bardzo dużo rzeczy impulsywnie. Przeważnie są to przekąski lub wysoko przetworzona żywność, które są na dodatek bardzo drogie. Nie trzeba wspominać chyba o tym, że podjadanie nie jest zdrowe.

  1. Zabieraj swoją torbę na zakupy

Ten punkt wydaje się błahy, ale biorąc pod uwagę coraz to nowe regulacje europejskie odnośnie używania plastiku, torby sklepowe są coraz droższe. Jeżeli na jednych zakupach wydajemy na reklamówki nawet tylko złotówkę, robiąc zakupy dwa razy w tygodniu przez cały rok, wydajemy ponad 100 złotych na same torby. A w Polsce dla niektórych taka kwota to nawet cały dzień pracy!

  1. Regularnie przeglądaj gazetki promocyjne

Warto korzystać z promocji i porównywać wcześniej ceny produktów w różnych sklepach. Trzeba pamiętać jednak o rozsądki – jeżeli, na przykład, masło jest w promocji złotówkę taniej, ale w sklepie, do którego będziemy musieli specjalnie jechać dwadzieścia minut, jest to niezbyt rozsądne podejście i należy przemyśleć, czy nie warto jednak kupić masła w regularnej cenie.

  1. Rób zapasy produktów z długą datą ważności

Ten punkt również w głównej mierze związany jest z aktualnymi promocjami. Produkty sypie takie jak mąka, kasze, ryż czy makarony, a także konserwy mają długie daty przydatności. Jeżeli jest aktualnie jakaś atrakcyjna promocja, warto zastanowić się nad zakupem większej ilości na zapas.

Uwaga! Należy zachować zdrowy rozsądek i przekalkulować ile danego produktu jesteśmy w stanie zużyć, zanim skończy się data ważności najstarszego z nich, który zawsze zużywaj pierwszy w kolejności. Warto wykonać listę zapasów z dopisaną datą ważności.

  1. Planuj miesięczny budżet na jedzenie

Nie wiesz ile wydajesz na jedzenie? Może się okazać, że bardzo dużo! Zobacz ile kosztuje cię jedzenie, najlepiej miesięcznie, ale możesz zrobić bilans nawet tygodniowy. Jeżeli wyszła Ci już jakaś przybliżona kwota, spróbuj w przyszłym miesiącu trochę ją zredukować i trzymaj się ustalonego wcześniej budżetu.

  1. Zamrażaj

To nieprawda, że mrożonki są niezdrowe – owoce i warzywa są poddawane chłodzeniu w takim momencie, że nie tracą swoich właściwości odżywczych.

Wiele firm ma również w swojej ofercie coraz więcej zdrowych dań gotowych, które można mieć zawsze w swojej zamrażarce – warzywa na patelnie czy makarony. Zamrażaj również rzeczy z lodówki, które wiesz, że nie jesteś w stanie zużyć przed zepsuciem – wędliny, sery czy nawet masło!

  1. Gotuj dania na dwa dni

Szczególnie przydatna wskazówka dla osób, które gotują tylko dla siebie. Przygotowywanie obiadu dla jednej osoby na jeden dzień nie ma sensu, ponieważ marnuje dużo czasu i mogą zostawać niedojedzone resztki, które szybko lądują w koszu. W przypadku zaplanowania posiłku na dwa dni, wiemy ile ugotować żeby się nie zmarnowało – oszczędzamy czas i pieniądze.

  1. Wybieraj sezonowe owoce i warzywa

Nikomu nie trzeba chyba mówić, że owoce i warzywa są zdrowe, a ich spożywanie dostarcza witamin i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Staraj się wybierać zawsze te, na które akurat jest sezon.

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że wtedy istnieje największa szansa na to, że to lokalne produkty, po drugie są wtedy najsmaczniejsze, a po trzecie, gdy jest sezon, jest ich najwięcej, więc są też najtańsze!

  1. Sprawdzaj daty ważności na produktach w sklepie

Nie bierz pierwszego lepszego produktu z półki! Zastanów się, kiedy chcesz zużyć dany produkt i wybierz odpowiednio długą datę ważności. Chociaż w sklepach spożywczych towar przeważnie wykładany jest według zasad FIFO (first in, first out – z angielskiego pierwsze przyszło, pierwsze musi zniknąć), klienci często odkładają produkty inaczej, co może wprowadzić w błąd.

  1. Zrób własne przetwory

To dobry pomysł dla tych, którzy mają więcej czasu i trochę umiejętności kulinarnych. Warto kupować wtedy większe ilości warzyw sezonowych, jak na przykład ogórki, pomidory czy papryka i robić własne przetwory.

Ogórki konserwowe, ogórki kiszone, przeciery pomidorowe czy papryki w occie to tylko podstawowe pomysły – inspiracji i gotowych, sprawdzonych przepisów możesz poszukać w internecie.

  1. Domowe fast foody i słodycze

Najzdrowiej jest odżywiać się z zachowaniem zdrowego rozsądku, z zachowaniem zasady 70/30 czyli 70% jedzenia zdrowego, nieprzetworzonego i 30% jedzenia gorszej jakości, które nam smakuje i poprawia nastrój.

Fajną alternatywą będzie dodatkowo zaplanowanie przygotowania domowych odpowiedników ulubionych potraw, które na mieście mogą sporo kosztować. Warto spróbować wykonać domową pizzę, burgery, ale też zrobić domowe ciasto lub deser tiramisu.

  1. Zawsze zabieraj jedzenie do pracy

Jedzenie do pracy warto mieć zaplanowane i przygotowane, nawet już dzień wcześniej. Jeżeli idziemy do pracy “nieprzygotowani” to nie dość, że możemy być w złym nastroju przez głód, to na dodatek na pewno wydamy sporo pieniędzy na posiłek na ostatni moment, który najczęściej i tak okaże się gotowym obiadem zamówionym z dostawą.

  1. Korzystaj z promocji na produkty z kończącą się datą ważności

Sklepy spożywcze niestety nie mogą rozdawać jedzenia, któremu kończy lub skończyła się data ważności, dlatego tony produktów lądują w śmietnikach, a wszystko to przez regulacje prawne. Jednak markety starają się być coraz bardziej ekologiczne i tworzą półki z produktami, często przecenionymi od 50 do 90 procent ze względu na to, że kończy się ich data lub mają po prostu uszkodzone opakowanie.

Nie jeden raz widziałem w sklepie czekolady, które były znaczeni przecenione tylko ze względu na to, że są połamane! A to przecież nie wpływa na ich smak. W koszach z przecenami szukaj też pomysłów na śniadania, obiady czy kolacje – może znajdziesz coś, na co miałeś ochotę.

  1. Eksperymentuj w kuchni

Nie zawsze musisz się trzymać sztywno gotowego przepisu. Możesz spróbować dodać trochę więcej lub odrobinę mniej danego składnika, w zależności od tego czy Ci zabraknie i czy ostanie bezsensownie mało reszty. Można też rozważyć dorzucenie czegoś ekstra od siebie z tych produktów, które mamy w lodówce, bo może coś okaże idealnie pasować do przygotowywanego dania?

  1. Dziel się jedzeniem

Zostało Ci jakaś jedzenie? Nie wyrzucaj go! Najłatwiej się takim jedzeniem podzielić. Zabierz je do pracy, zaproponuj rodzeństwu czy rodzicom lub zaproś sąsiadkę na obiad. W sieci znajdziesz też adresy miejsc, w których przyjmowane jest jedzenie, zostające po świętach czy weselach, a później rozdane najbardziej potrzebującym.

  1. Zrezygnuj z markowych produktów

Markowe, czy w przypadku odzieży czy również jedzenia, nie zawsze oznacza lepsze. Oczywiście na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać, bo liczy się jakość i wartości odżywcze, ale niektóre markowe produkty są droższe tylko i wyłącznie dlatego, że są markowe, reklamowane przez kogoś znanego czy obecne w telewizyjnych reklamach.

Zaznaczamy, że powyższe punkty to tylko podpowiedzi, których nie zawsze warto się sztywno trzymać, bo jak wiadomo, zmiany należy wprowadzać powoli, a rzucanie się od razu na głęboką wodę może wprowadzić więcej szkody niż pożytku. Oszczędzanie czy pieniędzy czy jedzenia warto na pewno zacząć od budżetu i w miarę upływu czasu wyrobić sobie dobre nawyki.

A może Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na oszczędzanie jedzenia?

Dodaj komentarz