Co musisz wiedzieć o płatnościach BLIK - TRUST.ORG.PL

Co musisz wiedzieć o płatnościach BLIK

Co musisz wiedzieć o płatnościach BLIK

Na pewno zdarzyło Ci się już słyszeć o możliwości płacenia BLIK-iem za zakupy w Internecie, na stacji benzynowej czy w sklepie stacjonarnym. Choć na razie korzysta z tego niewielu Polaków, to BLIK szybko się rozwija, a docelowo ma stać się prawdziwą alternatywą dla płatności kartą i gotówką. Na czym polega płatność BLIK? Czy to jest bezpieczne? Sprawdziłem i podzielę się z Tobą moimi spostrzeżeniami.

Płatność BLIK na razie tylko w kilku bankach

BLIK to nazwa systemu płatności mobilnych, który został uruchomiony w Polsce w lutym 2015 roku. Nie była to jakaś wielka nowość, ponieważ cały system został oparty na rozwiązaniu stosowanym wcześniej przez PKO BP. Polski Standard Płatności postanowił jednak znacznie rozszerzyć usługę i udostępnić ją milionom klientów innych banków.

Póki co idzie opornie – płatności BLIK obsługują tylko: PKO BP, ING Bank Śląski, BZ WBK, Alior Bank, mBank i Bank Millenium. Reszta się przygląda, ale rosnąca popularność rozwiązania pewnie niedługo przekona do BLIKa kolejne banki.

Warto wiedzieć
Funkcja BLIK umożliwia płacenie za zakupy w punktach stacjonarnych i sklepach online, a także wypłacać gotówkę z bankomatów.

Bardzo ważne jest to, że BLIK nie korzysta z technologii zbliżeniowej czy NFC. To zupełnie inny system płatności mobilnych. Sprawdź, jak to działa w praktyce.

Jak korzystać z BLIK?

Jest to bardzo proste dla każdej osoby, która potrafi posługiwać się smartfonem. Wszystko zamyka się w 5 krokach:

Pobierasz na telefon aplikację BLIK
Robisz zakupy w miejscu, które obsługuje płatności BLIK
Po wybraniu tej opcji zapłaty logujesz się do aplikacji, która wygeneruje jednorazowy kod – 6-cyfrowy ciąg cyfr
Kod pokazujesz sprzedawcy lub samodzielnie wbijasz na terminalu płatniczym – w przypadku zakupów w sieci wpisujesz go na stronie płatności
Płatność powyżej 50 złotych musisz potwierdzić kodem PIN ustalonym do obsługi aplikacji

W przypadku chęci wypłacenia pieniędzy z bankomatu wszystko działa tak samo. Jest to więc system bardzo prosty, choć trzeba przyznać, że nie tak szybki, jak chociażby płatności zbliżeniowe. Można go jednak uznać za znacznie bezpieczniejszy.

Pamiętaj
Aby móc płacić BLIKiem Twój telefon musi mieć połączenie z Internetem.

Płatności BLIK są mocno promowane przez banki, które je obsługują. Jeśli jednak do programu nie przystąpią wszystkie placówki, a do tego nie przybędzie terminali płatniczych dostosowanych do tego typu płatności, to BLIK raczej nie wypchnie z rynku tradycyjnych kart płatniczych.

Dodaj komentarz