Jak można zrestrukturyzować kredyt? | Restrukturyzacja kredytu

Na jakich warunkach można zrestrukturyzować kredyt?

Kredyt restrukturyzacyjny to jeden z popularniejszych w ostatnim czasie produktów bankowych. Mogą z niego skorzystać osoby, które ze względu na różne sytuacje nie są już w stanie spłacać kredytu na dotychczasowych warunkach. Jeśli na przykład z powodu choroby lub wypadku nie jesteś w stanie zarabiać, lub Twoja wypłata jest o wiele mniejsza niż w momencie, gdy brałeś kredyt, to możesz odciążyć swój budżet właśnie dzięki restrukturyzacji. Zobacz, czym dokładnie jest restrukturyzacja kredytu i jak może ona wyglądać.

Co to jest kredyt restrukturyzacyjny?

Jest to produkt oferowany zarówno przez banki, jak i prywatne firmy pożyczkowe. Najprościej mówiąc, jest to po prostu zmiana warunków spłaty kredytu, który posiadamy. W przeciwieństwie do konsolidacji restrukturyzacja nie wiąże się z koniecznością wzięcia nowego kredytu a jedynie ze zmianą warunków spłaty obecnego na korzystniejsze i dopasowane do naszej życiowej sytuacji. O restrukturyzacje może się ubiegać każdy, jednak konieczne jest udowodnienie swojej sytuacji finansowej i tego, że nie jesteśmy w stanie spłacać kredytu na dotychczasowych zasadach. Jeśli więc w Twoim domowym budżecie zaczyna brakować pieniędzy po odliczeniu wszystkich kosztów stałych, to może zainteresować Cię ta możliwość.

Formy restrukturyzacji kredytu

Bank może dokonać restrukturyzacji na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, jaka forma restrukturyzacji najbardziej pomoże kredytobiorcy, a także od tego, jaką ofertę przygotuje pracownik banku. Może nam zostać zaproponowana jedna z tych form:

Wydłużenie okresu spłaty

Najprostszą, a zarazem najpopularniejszą formą restrukturyzacji jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. Dzięki temu kredytobiorca może co miesiąc spłacać raty o mniejszej wysokości i dzięki temu odciąży trochę swój budżet. Należy jednak pamiętać, że dłuższy okres kredytowania wiąże się również z konsekwencjami. Dłuższy okres spłaty równa się dłuższy okres odsetkowy, przez co całkowity koszt kredytu będzie większy. W niektórych przypadkach jednak lepiej jest podnieść całkowity koszt kredytu na rzecz mniejszych miesięcznych rat, które można spłacać bez problemu. Dzięki temu dotrzymamy terminowej spłaty i nie będziemy się przejmować czy po zapłaceniu wszystkich opłat zostaną nam jeszcze pieniądze na życie.

Raty balonowe

Raty balonowe to restrukturyzacja kredytu, która polega na zmianie rat stałych na raty rosnące. Jeśli Twoje problemy finansowe są chwilowe i masz pewność, że za kilka miesięcy będziesz miał więcej pieniędzy, to możesz skorzystać właśnie z takiego sposobu restrukturyzacji. Najbliższe raty możesz maksymalnie zmniejszyć, z kolei późniejsze będą już większe. Jeśli masz pewność, że Twoja sytuacja finansowa się poprawi i będziesz w stanie spłacić większe raty, to możesz zdecydować się na taką formę spłat.

Wakacje kredytowe

Polegają na odroczeniu terminu spłaty rat. Dzięki temu zyskamy chwile na poprawienie sytuacji finansowej i odpoczniemy od spłacania kredytu. Nie oznacza to jednak, że nasze zadłużenie staje się mniejsze. Jest jedynie odroczone na okres kilku miesięcy. Przez ten czas możemy ustabilizować swoją sytuację i wrócić do spłat w momencie, gdy poprawimy swoją sytuację.

Dodaj komentarz