Kredyt na mieszkanie krok po kroku - co trzeba wiedzieć?

Kredyt na mieszkanie krok po kroku – co trzeba wiedzieć?

Kiedy po długich miesiącach intensywnych poszukiwań w końcu znajdziemy mieszkanie, które spełnia nasze oczekiwania: jest przytulne, w dobrym punkcie, blisko znajduje się park i szkoły, najczęściej okazuje się, że nie posiadamy wystarczających środków finansowych na jego zakup.

W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie ze wsparcia finansowego, czyli kredytu. Jednak zanim udamy się do banku, aby złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie, należy starannie przemyśleć kilka kwestii.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Pojęcie zdolności kredytowej w sytuacji, gdy chcemy się ubiegać o przyznanie kredytu na mieszkanie, jest kluczowe. Zdolność kredytowa oznacza możliwość spłacenia zadłużenia w terminie. Zanim złożymy wniosek w banku, warto sprawdzić, na jaką kwotę mamy szansę. Zweryfikowanie zdolności kredytowej jest możliwe dzięki kalkulatorom dostępnym online.

Jest to na przykład analizator Biura Informacji Kredytowej (BIK). Korzystanie z takich kalkulatorów jest proste i polega na uzupełnieniu rubryk wymaganymi informacji, które dotyczą między innymi: dochodów; wydatków; innych zobowiązań finansowych, również wynikających z wyroków sądowych, na przykład alimentów; sytuacji rodzinnej (liczba osób na utrzymaniu) czy historii kredytowej.

Pod uwagę brane jest również nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Te informacje dużo mówią o naszych perspektywach finansowych. Oczywiście banki zawsze weryfikują zdolność kredytową swoich klientów we własnym zakresie.

Droga do kredytu mieszkaniowego

Ta droga wiedzie przez kilka kluczowych etapów. Pierwszym jest oszacowanie możliwości finansowych. Pamiętajmy, że banki wymagają wkładu własnego, którego obowiązek został wprowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jego minimalna wysokość po wykupieniu ubezpieczenia wynosi 10% wartości nieruchomości. Kolejny etap to zapoznanie się z ofertami banków.

Wbrew pozorom to bardzo istotna kwestia, gdyż pozwala rozeznać się w rynku finansowym. Gdy oszacowaliśmy już, ile zamierzamy przeznaczyć na zakup mieszkania i przejrzeliśmy oferty kredytów, czas na gromadzenie dokumentów, które w procesie ubiegania się o kredyt na mieszkanie są niezbędne. Oczywiście potrzebny będzie dowód osobisty. Oprócz tego trzeba przedstawić zaświadczenia dotyczące dochodów oraz aktualnych zobowiązań finansowych.

Nie można również zapomnieć o dokumentach dotyczących nieruchomości, czyli aktu notarialnego potwierdzającego tytuł własności oraz wypisu z księgi wieczystej nieruchomości. W przypadku nabywania mieszkania z rynku pierwotnego konieczne jest dostarczenie dokumentów takich jak pozwolenie na budowę czy KRS dewelopera.

Dokumenty należy dołączyć do wniosku kredytowego. Większość instytucji bankowych wymaga tego samego zestawu zaświadczeń i aktów. Po złożeniu wniosku bank przystępuje do analizy, czyli sprawdza naszą zdolność kredytową i szacuje ryzyko. Przeprowadzana jest również wycena nieruchomości. Po uzyskaniu akceptacji wniosku pozostaje już tylko jedno, czyli spełnienie warunków do wypłacenia kredytu.

Dodaj komentarz