Scoring a ubieganie się o kredyt - TRUST.ORG.PL

Scoring a ubieganie się o kredyt

Scoring a ubieganie się o kredyt

W pożyczkach czy kredytach nie ma niczego złego, przecież niemal każdemu kiedyś zabrakło pieniędzy. Warto jednak pożyczać z głową, by w razie sytuacji awaryjnej nie mieć zamkniętej drogi do banku. Co zrobić, żeby mieć pewność otrzymania upragnionej gotówki?

Bank, zanim komukolwiek udzieli pożyczki, dokładnie prześwietli jego obecną sytuację w zakresie posiadanych zobowiązań. Ale nie tylko, przyjrzy się również przeszłości kredytowej, a przede wszystkim sprawdzi, czy nie miał wcześniej problemów ze spłatą swoich zobowiązań.

Co to jest ocena scoringowa?

Scoring to punktowa ocena ryzyka, z jakim jest związane udzielenie pożyczki danej osobie. Stanowi kluczową wytyczną braną w takiej sytuacji pod uwagę przez bank. Matematyczna formuła dokonuje porównania profilu potencjalnego kredytobiorcy do profili osób, które już otrzymały wsparcie z banku i wywiązują się ze spłaty posiadanych zobowiązań.

Im większe jest to podobieństwo, tym wyższa ocena scoringowa, a więc prawdopodobieństwo udzielenia kredytu lub pożyczki. Warto jednak wiedzieć, że jeśli BIK nie dysponuje informacjami dotyczącymi potencjalnego kredytobiorcy, to ocena scoringowa nie zostanie naliczona.

Dla oceny scoringowej ważne jest terminowe regulowanie zobowiązania, ale też ich liczba. Zaciągnięcie dużej liczby zobowiązań w krótkim czasie negatywnie wpływa na wiarygodność w oczach banku. Podobnie negatywne działanie mają zapytania kredytowe. Są one oznaczane w BIK-u, a każda kolejna odmowa obniża ocenę scoringową.

Jak samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową?

Można pobrać płatny raport, jednak nie jest to konieczne, bo każdy raz na 6 miesięcy ma możliwość pobrania jego bezpłatnej wersji ograniczonej o ocenę scoringową. Wystarcza ona do przejrzenia historii kredytowej.

Każdy, kto bierze kredyt, zgadza się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez BIK.W momencie spłaty zobowiązania może tę zgodę cofnąć. Jest jednak warunek, musiało być ono uregulowane w terminie. Jeśli tak jednak było, to nie ma powodu, by usuwać z BIK-a tę informację, bo wpłynie ona dobrze na nasz wizerunek w przypadku chęci sięgnięcia po kolejny kredyt. Jeśli zobowiązanie nie było spłacane w terminie, to informacja o tym będzie widniała w BIK-u przez 5 lat.

Co zrobić, by poprawić swoją wiarygodność kredytową?

Jeśli chce się zwiększyć swoje szanse na kredyt, to należy zrezygnować z limitów i kart kredytowych. Nawet jeśli się z nich nie korzysta, to obciążają historię kredytową. Błędem jest składanie wniosków kredytowych w każdym mijanym banku. Takie działanie jest oznaczane w BIK-u, a każda odmowa obniża szanse na otrzymanie kredytu.

Planując zaciągnięcie kredytu, należy unikać zakupów na raty oraz szybkich pożyczek. Lepiej planując większy kredyt nastawić się na oszczędzanie niż rujnować zdolność kredytową małymi pożyczkami. Co jeszcze można zrobić? Terminowo spłacać posiadane zobowiązania i sprawdzić swoją aktualną zdolność kredytową.

Jak sobie pomóc, gdy otrzymanie kredytu jest utrudnione?

Jeśli historia w BIK-u wygląda źle albo nie ma jej wcale, to warto zaciągnąć zobowiązanie, choćby w postaci rat. Jego sumienne spłacanie nie usunie negatywnej historii, ale poprawi ją albo zbuduje nową, jeśli nie widnieliśmy w BIK-u. Pomóc może także współkredytobiorca i przedstawienie dokumentu potwierdzającego ciągłość zatrudnienia.

Można również zaproponować bankowi dodatkowe zabezpieczenie oraz wybrać długi okres kredytowania i równe raty. Starając się o kredyt lepiej nie być czyimś poręczycielem. Jeśli mimo to, otrzymanie pieniędzy z banku nie jest możliwe, to warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki online.

Dodaj komentarz