Jak wymienić uszczelki w oknach? | Wybór odpowiedniej uszczelki do okna

Jak wymienić uszczelki w oknach?

Po pewnym okresie użytkowania wszystkie obiekty i urządzenia potrzebują pewnych konserwacji, drobnych wymian. Tak też dzieje się z naszymi oknami. Po kilu latach mogą się one rozszczelnić, a w efekcie ucierpimy na tym, ponieważ narazi nas to na spore utraty ciepła. Zaradzić można temu w jeden sposób wymienić uszczelki na nowe, ale właściwie jak wymienić uszczelki w oknach?

Zadaniem uszczelki jest przede wszystkim ochrona przed utratą ciepła.  Są położone we wrębach lub kanałach w skrzydle okiennym. W skutek działania czynników zewnętrznych, warunków atmosferycznych, gromadzenia się dużej ilości kurzu czy zużywaniem się materiału, uszczelka z czasem traci swoje właściwości: przeciera się, traci sprężystość a czasem pęka. Gdy dochodzi do tego rodzaju uszkodzeń przez okno zaczyna uciekać zbyt duża ilość powietrza co szczególnie w sezonie zimowym może odbić się na zwiększonych kosztach ogrzewania. Gdy dochodzi do takich sytuacji, zniszczone uszczelki należy wymienić.

Przed wymianą bardzo ważnym i kluczowym krokiem jest wybór odpowiedniego produktu. W skrzydle okna mogą znajdować się dwa rodzaje uszczelek. Te pierwsze to ciągłe taśmy, które podczas montażu należy dociąć, tak aby długość była równa obwodowi skrzydła. Pomiary muszą być wykonywane z wysoką dokładnością i dbałością, najlepszym sposobem jest wyjęcie starej uszczelki i docięcie nowej uszczelki na podstawie jej rozmiarów. Sprawa wygląda o wiele prościej, gdy producenci oferują taśmy do danego modelu okna, których nie trzeba docinać – rozmiar można odczytać z tabliczki znamionowej.

Taśmy, które są zgrzewane w narożnikach okna to drugi rodzaj uszczelek. W tym wypadku na samym początku należy poszukać informacji na tabliczce znamionowej ukrytych symbolów, dzięki którym możliwa będzie wymiana. Ponieważ w tej sytuacji kompatybilne z oknem będzie tylko konkretny produkt. Pamiętajmy, że bardzo ważnym jest, aby przed próbą wymiany uszczelki upewnić się czy jest to możliwe. Niektóre modele okien zbudowane są w taki sposób, że chcąc wymienić uszczelkę będziemy zmuszeni do zdjęcia skrzydła okna a z tym mało kto sobie poradzi. Dlatego w takich wypadkach lepiej zamówić fachowca.

Przy uszczelkach, które da się wymienić samemu warto stosować się do kilku zasad.

  • ściągając uszczelkę, robić to uważnie i delikatnie, aby nie uszkodzić innych części okna, zdarza się również, że uszczelki mocowane są zszywkami, wtedy przed ściągnięciem należy je usunąć;
  • przed montażem należy oczyścić wyręby z kurzu i ewentualnych zabrudzeń, gdy już to zrobimy, można zamocować uszczelkę, jeśli wymaga ona dodatkowego mocowania, należy to zrobić;
  • wiele okien oprócz podstawowej budowy, wyposażone jest w dodatkowy kanał, warto wtedy zamontować dodatkową uszczelkę, która znacznie poprawi szczelność.

Dodaj komentarz