Pożyczki unijne od A do Z - jak wyglądają?

Pożyczki unijne od A do Z – jak wyglądają?

Jeżeli masz długi, te porady są dla Ciebie

Unia Europejska wspiera gospodarki państw członkowskich na wiele różnorodnych sposobów. Między innymi wykłada środki na udzielanie działających w nich firmom korzystnych pożyczek na różne cele. Dzięki temu mogą one oszczędzić spore kwoty na opłatach związanych ze zobowiązaniem względem tego, ile zapłaciliby korzystając z komercyjnych ofert. Jak takie pożyczki wyglądają? Sprawdź poniżej!

Zaciąganie pożyczki unijnej – etap przygotowawczy

Procedura zaciągania pożyczki unijnej zaczyna się od ustalenia potrzeb danego pożyczkobiorcy. Ile pieniędzy firma potrzebuje i na co chce je spożytkować? Jak wysoką ratę byłaby w stanie płacić co miesiąc bez nadwyrężania swojej płynności finansowej? Na te pytania trzeba sobie odpowiedzieć, aby móc później dobrać odpowiedni produkt finansowy i jego parametry.

Trzeba bowiem pamiętać, że pożyczki unijne to cała szeroka kategoria różnych zobowiązań finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Składają się na nią między innymi pożyczki obrotowe i inwestycyjne. Za pomocą tych pierwszych można sfinansować takie wydatki, jak chociażby wynagrodzenia pracowników, niezbędne surowce i materiały oraz podatki i składki. Za pomocą drugich realizuje się z kolei takie plany, jak budowa nowego budynku firmowego czy modernizacja floty pojazdów.

Dopiero po dokładnym przemyśleniu potrzeb i możliwości swojej firmy można zadecydować, który konkretnie produkt finansowy będzie najlepszy, a także o jaką kwotę zawnioskować (i przy jakim okresie spłaty). Trzeba też pamiętać, że kwota, której firma potrzebuje to może być jedno, a suma, którą pozwala pożyczyć jej zdolność kredytowa, to drugie.

Dalsze kroki na drodze do pożyczki z UE

Kiedy już wszystkie kluczowe decyzje zostaną podjęte, nie pozostanie nic innego, jak złożyć wniosek kredytowy. Trzeba więc wypełnić zarówno wniosek, jak i wszelkie załączniki do niego. Ponadto zwykle będzie konieczne przedstawienie szeregu dokumentów związanych z firmą, np. rejestrowych czy księgowych, aby potwierdzić takie kwestie, jak legalność jej działania czy zdolność finansową. Po złożeniu kompletu dokumentów kolejny krok to oczywiście czekanie, aż decyzja zostanie podjęta.

Warto wiedzieć, że na pozytywnej decyzji pożyczkowej sprawa się nie kończy. Pożyczki unijne są udzielane na preferencyjnych warunkach – znacznie korzystniejszych niż w przypadku pożyczek w bankach komercyjnych. Unia Europejska musi mieć więc pewność, że środki zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i rzeczywiście posłużyły rozwojowi firmy lub podratowaniu jej płynności finansowej.

W praktyce oznacza to, że po zaciągnięciu pożyczki unijnej może być potrzebne jej rozliczenie, czyli dostarczenie pożyczkodawcy właściwej dokumentacji w zakresie sposobu, w jaki rozdysponowano przyznane środki.

Dodaj komentarz