BIK a KRD – co to jest? Jakie są różnice? | Czym się różni BIK i KRD

BIK a KRD – co to jest? Jakie są różnice?

BIK a KRD – co to jest? Jakie są różnice?

BIK i KRD to dwie instytucje, które przechowują informacje wartościowe dla banków i innych podmiotów związanych z branżą finansową. Pozornie może się wydawać, że są bardzo podobne, jednak wgłębiając się w ten temat okaże się że różnią się znacząco i właściwie mają bardzo niewiele wspólnego. Poniżej chciałbym krótko przedstawić najważniejsze fakty dotyczące tych dwóch instytucji.

BIK

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje o wszelkiego rodzaju kredytach https://habzafinanse.com.pl/ i pożyczkach, włączając to również zakupy na raty (o czym wiele osób zdaje się nie wiedzieć). Umieszczane tam są dane dotyczące wysokości pożyczki, planowanego okresu spłaty, wysokości rat i wszelkie inne ustalenia wynikające z umowy między nami a instytucją pożyczają pieniądze. Odnotowywane tam są również terminy w jakich spłycamy pożyczkę i to jest najistotniejsza informacja dla banku lub firmy w której planujemy zadłużyć się ponownie. Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku kiedy spóźnimy się z ratą ponad 60 dni informacja taka zostanie w tej bazie już na zawsze i nie ma praktycznie żadnej możliwości jej wymazania. Jeśli spłata kredytu przebiega bezproblemowo to taka informacja również zostanie umieszczona w BIK i będzie świadczyła na naszą korzyść – dla instytucji finansowych jest to dowód naszej rzetelności i to może pozwalać nam na ubieganie się o lepsze warunki umowy przy kolejnej pożyczce.

Warto dbać o dobry obraz naszej osoby zarówno w BIK, jak i KRD

KRD

Krajowy Rejestr Długów przechowuje informacje dotyczące wszelkich nieuregulowanych należności takich jak na przykład zaległe rachunki za gaz, prąd czy telefon. Do tej bazy są wpisywanie wierzytelności dopiero po tym jak powstaną. Mogą tam trafić również przedsiębiorcy w przypadku nieuregulowania terminowo faktury za jakieś usługi lub towary. Informacje z KRD są usuwane po 14 dniach od ich uregulowania.

Trzeba liczyć się z tym, że obecnie instytucje finansowe mogą sprawdzać nas w obu bazach o których wyżej wspomniałem, dlatego warto dbać o to aby dane które się tam znajdą świadczyły na naszą korzyść. Uzyskamy to przede wszystkim dzięki sumiennemu podejściu do wszelkich należności i regularnym spłatom długów.

Dodaj komentarz