Kiedy należy się zwrot ubezpieczenia kredytu? - TRUST.ORG.PL

Kiedy należy się zwrot ubezpieczenia kredytu?

Kiedy należy się zwrot ubezpieczenia kredytu?

Ubezpieczeniem kredytu określa się nic innego, jak jedną z najczęściej stosowanych form zabezpieczenia spłaty zobowiązania finansowego. Głównym celem ubezpieczenia kredytu jest przede wszystkim pomoc w spłacie kredytu, gdy wystąpi nieoczekiwanie zdarzenie losowe. W większości banków ubezpieczenie kredytu jest wymagane, aby móc uzyskać od nich środki finansowe. Oczywiście w takim przypadku należy pamiętać, rata za nasz kredyt będzie trochę większa.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia kredytu?

Jeżeli chodzi o rodzaje ubezpieczenia kredytu to można do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • ubezpieczenia grupowe, które są zawierane przez instytucję bankową na rzecz kredytobiorcy
  • ubezpieczenia indywidualne
  • ubezpieczenia zawarte przez instytucję bankową i na jej rzecz

Aczkolwiek nie wolno także zapominać o innym istotnym podziale ubezpieczeń kredytu, do których należy zakwalifikować:

  • ubezpieczenie odnoszące się do spłat zabezpieczenia spłaty kredytu
  • jak również ubezpieczenie odnoszące się do zabezpieczenia majątkowego nieruchomości (np. w przypadku kredytu hipotecznego)

O czym należy pamiętać podczas wykupowania ubezpieczenia kredytowego?

Podczas kupna ubezpieczenia kredytu trzeba w szczególności pamiętać o tym, że banki w większości przypadków proponują całe pakiet ubezpieczeń, ponieważ jest to dla nich większy zysk. W związku z tym należy dokładnie przeanalizować, czy taka ewentualność jest rzeczywiście adekwatna do naszych potrzeb. Tym bardziej, że niektóre składniki pakietów ubezpieczeń często są opłacane oddzielnie (np. w przypadku polisy na życie). Szczególną uwagę należy też zwrócić na OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Bowiem może dojść do takiej sytuacji, że ubezpieczyciel nie będzie w stanie spłacić nas na czas.

Czy kredyt, który nie posiada ubezpieczenia jest udzielany na gorszych warunkach?

Jeżeli chodzi o kwestię kredytu, który jest udzielany bez ubezpieczenia to trzeba zaznaczyć, iż w takiej sytuacji będziemy mieli styczność z większym oprocentowaniem. W związku z tym może się okazać, że będzie to rozwiązanie dla nas nieopłacalne. Oprócz wyższego oprocentowania, także marża i prowizja może być dla nas niekorzystna. Warto jednak wspomnieć o tym, że warunki umowy można za każdym razem negocjować i warto do takiego działania przystąpić przed podpisaniem umowy. W znacząco lepszej sytuacji podczas negocjacji będą znajdować się takie osoby, które posiadają wyższą zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak wygląda nasza historia kredytowa to możemy w Biurze Informacji Kredytowej zasięgnąć po specjalnie przygotowany raport.

Dodaj komentarz