restrukturyzacja kredytowa

Pożyczkobiorca, któremu pogorszyła się sytuacja finansowa i potrzebuje wsparcia w spłacie, powinien skorzystać z jednej z możliwości jaką jest restrukturyzacja własnej pożyczki na dogodnych dla siebie warunkach.

Czy jest restrukturyzacja kredytowa?

Restrukturyzacja kredytowa to nic innego jak możliwość zmiany warunków umowy kredytowej, która została wcześniej zawarte na piśmie. Zrestrukturyzować można również kredyty, które zostały zawarte przez internet. Z restrukturyzacji pożyczki można skorzystać zarówno w celu wcześniejszej spłaty jak również w przypadku problemów ze spłatą kredytu.

Zalety i wady tego rozwiązania

Głównym atutem restrukturyzacji kredytowej jest to, iż klient może zaproponować zmianę warunków kredytowania pod własne możliwości finansowe (np.: może wydłużyć okres kredytowania). Rozwiązanie to posiada jedną główną wadę – każdy kredytodawca daje możliwość złożenia wniosku o restrukturyzację kredytu lecz nie każdy pozytywnie rozpatruje wniosek klienta o restrukturyzację jego zadłużenia.
Klient składając wniosek o restrukturyzację pożyczki powinien pamiętać, iż będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami, które wynikają z konieczności wniesienia zmian do zawartej umowy.

Jak napisać taki wniosek?

Gotowy wzór wniosku o restrukturyzację pożyczki można znaleźć w internecie. Jednak często pożyczkodawcy posiadają własne wzory wniosków. Jednak klient powinien wiedzieć jakie dane powinny być zwarte w takim wniosku. W takim dokumencie powinny znaleźć się informacje:
– dane pożyczkodawcy,
– dane dłużnika,
– dane sprawy, której dotyczy wniosek,
– w szczegółowy sposób rozwiązany problem wraz z propozycją rozwiązania,
– propozycja dłużnika przedstawiająca nowy okres kredytowania oraz wysokość rat,
– opis obecnej sytuacji materialnej dłużnika,
– zaświadczenie o otrzymywanym dochodzie bądź potwierdzenie braku pracy czy niezdolności do pracy (zaświadczenie lekarskie),
– podpis.

Restrukturyzacja kredytowa, a BIK

Kredytobiorca, który chce skorzystać z restrukturyzacji kredytowej powinien wiedzieć jak ona wpłynie na jego scoring w BIK. Wbrew pozorom restrukturyzacja kredytu nie wpływa negatywnie na historię kredytową w BIK. Zostaje odnotowana tylko informacja o zmianach warunków umowy. Poprzez zmianę warunków umowy klient ma możliwość uniknięcia spirali zadłużenia.

Pożyczkobiorca może również ubiegać się o restrukturyzację kredytu hipotecznego. Osoba, która korzysta z kredytu hipotecznego, aby móc się starać o jego restrukturyzację nie może posiadać jakichkolwiek zaległości w spłacie rat.

Restrukturyzacja kredytowa możliwa jest nie tylko w przypadku kredytów i może dotyczyć również pożyczek pozabankowych. Należy wtedy złożyć wniosek w odpowiedniej firmie pożyczkowej.

Pożyczkobiorca, który chciałby zmienić warunki swojej umowy pożyczkowej musi złożyć pisemny wniosek o restrukturyzację kredytową u swojego pożyczkodawcy. Jednak kredytobiorca powinien pamiętać, iż kredytodawca nie musi zgodzić się na złożony wniosek.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *