Kredyt pod budowę domu, o czym warto pamiętać?

Kredyt pod budowę domu, o czym warto pamiętać?

Kredyt pod budowę domu, o czym warto pamiętać?

Budowa domu wymaga sporych nakładów finansowych. Wysoka inflacja w branży budowlanej, którą zanotowano w ostatnim roku, sprawia, że koszt budowy domu jednorodzinnego wzrósł o kilkanaście procent.  Wielu inwestorów, by dopiąć budżet, decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. O czym należy pamiętać, wybierając takie rozwiązanie?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto pamiętać, że jest to zobowiązanie na kilkadziesiąt kolejnych lat. Jak pokazują statystyki, większość kredytów na budowę domu zaciągana jest na okres 30 lat. Warto więc patrzeć nie tylko na obecną zdolność kredytową, ale także bardziej przyszłościowo.

Część z nas zastanawia się, czy warto brać kredyt na 100% wartości nieruchomości. Takie rozwiązanie w obecnych czasach wydaje się bardzo ryzykowne. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że koszt kredytu hipotecznego zaczyna rosnąć, a wbrew pozorom kredyt w rodzimej walucie nie gwarantuje nam stałych rat.

Rata kredytu zależna jest od wysokości stóp procentowych

Wiele osób idąc do banku, żyje w przeświadczeniu, że raz wyliczona kwota kredytu pozostanie na niezmienionym poziome aż do końca spłaty. Niestety nie jest to prawda.

Koszt kredytu zależny jest od wysokości stóp procentowych i współczynnika WIBOR, który określa referencyjną wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku. Rata kredytu jest wiec zależna od aktualnej kondycji naszej gospodarki i może się wahać na każdym etapie spłaty naszego zobowiązania.

Koszt budowy domu może wzrosnąć na etapie realizacji inwestycji

Należy liczyć się z tym, że w trakcie wykonywania prac budowlanych koszt budowy domu jednorodzinnego może ulegać zmianom. Warto brać to pod uwagę, by niepotrzebnie nie przeciągać budowy. Brak środków sprawi, że zostaniemy z niedokończonym budynkiem, który nie zostanie oddany do użytku. To z kolei sprawi, że nie będziemy mogli w nim zamieszkać.

Decydując się na kredyt, warto więc zadbać o odpowiednią kwotę, która pozwoli dokończyć budowę nawet w sytuacji, gdy koszt budowy domu się zwiększy. Na stan ten wpływać może duża inflacja, która przyczynia się do wzrostu cen materiałów budowlanych.

Na jaki okres można zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Banki bez względu na wielkość zobowiązania starają się maksymalnie ułatwić jego spłatę. W chwili obecnej kredyt hipoteczny można spłacać nawet przez 30-35 lat od momentu zaciągnięcia. Minimalnym okresem, na który można wziąć kredyt na budowę domu jednorodzinnego, wynosi 10 lat.

Ważny jest tu jednak wiek kredytobiorców. Banki dążą do tego, by zobowiązanie zostało spłacone w momencie, gdy klient osiągnie wiek 70-75 lat. Osoba, która w momencie podpisywania umowy ma 50 lat prawdopodobnie nie będzie mogła spłacać go przez 35 lat.

Podsumowanie

Kredyt na budowę domu jednorodzinnego to wygodna forma finansowania inwestycji, która pomaga w szybszej budowie. Jego zaciągnięcie wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami.

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny charakteryzuje się zmienną stopą oprocentowania, w związku z tym jego rata może ulegać wahaniom.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Domo.com.pl

Dodaj komentarz