Sprzedaż mieszkania – jakie opłaty poniesiemy?

Sprzedaż mieszkania – jakie opłaty poniesiemy?

Zarówno w przypadku kupna, jak i sprzedaży nieruchomości powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie koszty takiej transakcji. Jednym z najważniejszych czynników jest koszt aktu notarialnego. Warto przy tym wiedzieć, że jest on dosyć wysoki. Z tego względu kluczowe jest przygotowanie odpowiednich środków, aby bez problemu sfinalizować transakcję. Jakie opłaty poniesiemy przy sprzedaży mieszkania? Poznaj Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości

Sprzedaż mieszkania a koszty notarialne 

Proces sprzedaży mieszkania dla wielu osób wydaje się bardzo skomplikowany. Jednak w rzeczywistości wystarczy wcześniej zapoznać się z formalnościami, które musimy zrealizować. Dzięki temu unikniemy kłopotów i możemy sprawnie przejść krok po kroku przez sprzedaż mieszkania. Aby ułatwić ten proces, możemy skorzystać także z Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości. Kluczowe jest, aby pamiętać, że sprzedaż mieszkania nie kończy się na podpisaniu umowy z nabywcą. Musimy natomiast dodatkowo zatroszczyć się o formalności, które reguluje się już po zawarciu transakcji. Co do nich należy? 

Sprzedaż mieszkania wiąże się z kosztami notarialnymi. Co ważne, notariuszowi za wykonanie czynności notarialnych należy się wynagrodzenie. Zostaje ono określone w umowie. Warto przy tym wiedzieć, że nie może być wyższe niż maksymalna stawka taksy notarialnej właściwa dla danej czynności. Taksa notarialna jest określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Oznacza to, że notariusz nie ma prawa żądać wyższej kwoty, poza podatkiem VAT zgodnie ze skalą 23 proc. 

Kto ponosi koszty notarialne? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przepisy nie określają, na kim spoczywa ten obowiązek. W efekcie akt notarialny może opłacić zarówno kupujący, jak i sprzedający. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. Najczęściej jednak koszty ponosi kupujący, choć strony mogą też się dogadać, aby zapłacić za notariusza po połowie, lub w innej dogodnej proporcji. 

Podatek od sprzedaży 

Jakie jeszcze koszty musi ponieść sprzedawca? Osoba sprzedająca mieszkanie jest zobowiązana do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Podatek dochodowy od osób fizycznych przy sprzedaży mieszkania musi zostać odprowadzony, jeśli transakcja nastąpiła w okresie 5 lat od nabycia mieszkania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba sprzedająca nieruchomość korzysta z ulgi mieszkaniowej, czyli otrzymane środki przeznacza na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, np. zakup nowej nieruchomości. 

Dodaj komentarz