OC, AC i NNW - kiedy i jakie ubezpieczenie się przyda - TRUST.ORG.PL

OC, AC i NNW – kiedy i jakie ubezpieczenie się przyda

Zacznijmy od tego rodzaju wypadków, do których najczęściej dochodzi na naszych drogach. Mianem kolizji samochodowej określane jest zdarzenie, w którym żaden z uczestników nie odniósł obrażeń. Można powiedzieć, że los nam sprzyjał, choć samochód, gdyby mówił, z pewnością nie byłby tego samego zdania. Zdecydowanie wymaga on naprawy, póki co nie wiemy za ile i kto za to zapłaci.

Na początek sprawa niezwykle istotna – potwierdzenie, że takie wydarzenie miało rzeczywiście miejsce. Można poprzestać na sporządzeniu oświadczenia, w którym sprawca wypadku drogowego potwierdza swoją winę, podaje przy okazji dane personalne oraz informacje o polisie OC. Wieloletnie doświadczenie podpowiada jednak, że wezwanie policji, choć nieraz wiąże się z długim oczekiwaniem na zakończenie niezbędnych czynności, to jest zdecydowanie bezpieczniejsze i przy ewentualnym sporze z firmą ubezpieczeniową mamy jeden problem z głowy.

Jeżeli zdarzyło się tak, że to my jesteśmy sprawcą wypadku komunikacyjnego, to na odszkodowanie możemy liczyć tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy wykupioną polisę AC, jeżeli nie – niestety drenaż budżetu i naszych finansów zapewniony.

Polisa AC niejednokrotnie wzbudza silne emocje wśród naszych klientów. Płacimy składki (niemałe!), ale w zamian za to zyskujemy miłe uczucie komfortu i bezpieczeństwa. Do czasu. Od czego się ubezpieczyliśmy dowiadujemy się najczęściej po fakcie, czyli wtedy, gdy chcemy z niej skorzystać. Zanim zaczniemy się denerwować, zerknijmy do ogólnych warunków umowy ubezpieczenia. Zadbajmy o dostęp do nich, ponieważ to właśnie w tym tekście, pisanym najdrobniejszym maczkiem i mało zrozumiałym językiem, tkwi wyjaśnienie naszych wątpliwości.

Z polisą AC związane jest jeszcze jedno, niestety często spotykane i równie denerwujące wydarzenie, a mianowicie kradzież samochodu. Zawiadomienie policji i towarzystwa ubezpieczeniowego – to w pierwszej kolejności, ale pamiętajmy także o zabezpieczeniu dokumentów i kompletu kluczyków do auta, wykazanych przy podpisywaniu umowy  ubezpieczenia.

Wróćmy do kolizji drogowej. Sprawca stłuczki ustalony, samochód uszkodzony – czas na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Poszkodowany właściciel pojazdu musi to zrobić samodzielnie, ponieważ zostanie poproszony o podanie informacji, które zna tylko on (przebieg zdarzenia, dane dot. pojazdu).

Aż przychodzi wreszcie upragniony (i najczęściej długo oczekiwany) moment wypłaty odszkodowania za uszkodzony pojazd. I tu zazwyczaj niespodzianka. Długoletnia obecność w branży odszkodowawczej nie pozostawia złudzeń – oszacowane i uznane koszty naprawy samochodu przez ubezpieczycieli należą do najbardziej spornych i dyskusyjnych. W praktyce rzetelne wyliczenie szkody, a co za tym idzie otrzymanie odszkodowania w prawidłowej wysokości możliwe jest tylko na drodze postępowania sądowego. Powyższa zasada obowiązuje również, gdy otrzymaliśmy odpowiedź odmowną.

Dlatego warto każdą decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego skonsultować, zanim  poddamy się lub uznamy sprawę za zakończoną, tym bardziej, że do właściwej oceny niezbędna jest specjalistyczna wiedza prawnicza i techniczna.

Pamiętajmy: bez względu na terminy, które narzuca nam ubezpieczyciel, mamy trzy lata na dochodzenie roszczeń! I jeszcze jedno: gromadzimy dokumentację, przechowujemy wszystko co związane jest z wypadkiem i oceną szkody. Nigdy nie wiadomo, co się może przydać!

Jeżeli zaczynamy rozpatrywać zdarzenie drogowe w kategoriach wypadku samochodowego, to znaczy że nie mieliśmy już tyle szczęścia. Niestety są ranni, poszkodowani, być może nawet ofiary śmiertelne. W tym przypadku wezwanie policji to obowiązek, pogotowia – konieczność. Postępowanie w sprawie będzie prowadzone przez policję, a jeśli obrażenia uczestników są bardzo ciężkie, to dalej przez prokuraturę aż do zakończenia sprawy karnej przez sąd.

Dla sprawców wypadków nie mamy dobrej wiadomości. Nawet, jeśli zostali najbardziej poszkodowani, to nie mają co liczyć na odszkodowanie, chyba że mają wykupioną polisę typu NNW i to tylko wtedy jeżeli nie byli pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających. Inne klauzule wykluczające wypłatę odszkodowania są zapisane w warunkach ogólnych ubezpieczenia. Polisy NW są dobrowolne, sami decydujemy o ich rodzaju, sumie gwarancyjnej, przy czym najpowszechniejszym kryterium wyboru jest wysokość składki. Wszyscy oszczędzamy, na ubezpieczeniu też, dlatego nie łudźmy się, że będzie to zawrotna suma.

Jeśli jednak to nie my spowodowaliśmy wypadek, to rozpoczynamy starania o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku i to bez względu na to czy jesteśmy pieszym, pasażerem, rowerzystą czy kierowcą innego pojazdu. Rekompensata za ból, cierpienie, poniesione straty materialne wynika z ustawy ubezpieczeniowej i przepisów kodeksu cywilnego, ale to nie znaczy, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie. Pamiętajmy, że stajemy naprzeciw potężnej instytucji – towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dodaj komentarz