Na co brać kredyt?

Na co brać kredyt?

Uczy się nas, że co do zasady nie powinno się zaciągać kredytów. Są jednak sytuacje, w których pożyczki okazują się rozsądnym rozwiązaniem. Na co warto brać kredyt?

Spłata dotychczasowych zadłużeń

Może się to wydawać dziwne lub nawet śmieszne, lecz okazuje się, że to rozwiązanie nie tylko popularne, ale i bardzo efektywne. Polega ono na zaciągnięciu jednej dużej pożyczki, dzięki której spłacimy wszystkie dotychczas zaciągnięte długi. Rezultat? Zamiast płacić kilka, czy nawet kilkanaście mniejszych rat, płacimy jedną.

W ten sposób nie tylko unikniemy sytuacji, w której zapominamy zapłacić raty któregoś kredytu i zostaje on przekazany do windykacji. Mając jedną ratę łatwiej jest nam także planować budżet i uwzględnić ją w miesięcznych wydatkach. Co więcej, takie rozwiązanie niejednokrotnie okazuje się po prostu tańsze. Odsetki jednego kredytu są niższe, niż podliczone odsetki kilku mniejszych, osobnych.

Opłacenie edukacji

Bez względu na to, czy mówimy o studiach czy kursach – edukacja, która pozwoli nam na zdobycie dobrze płatnego zawodu to zawsze świetna inwestycja. Lepiej zacząć taką edukację wcześniej niż później, nawet jeśli na rozpoczęcie jej już teraz trzeba będzie zaciągnąć niewielki dług.

To samo tyczy się sytuacji, w której już w trakcie edukacji nagle brakuje nam środków na jej kontynuację. Zakup książek i podręczników czy koszt druku w przypadku studiów związanych z dodatkowymi produktami mogą znacząco przekroczyć nasz miesięczny budżet. W takim wypadku mając do wyboru przerwać edukację a wziąć kredyt – wybór jest oczywisty. Po prostu bierzemy kredyt i kupujemy to, co jest potrzebne dla uzyskania wykształcenia. Pamiętajmy przy tym, żeby rozłożyć spłatę na możliwe do opłacenia raty. Warto także spłacić i zamknąć taki kredyt zaraz po uzyskaniu pierwszej lepiej płatnej pracy, którą uzyskamy dzięki zdobytemu wykształceniu.

Założenie nowego biznesu

Inną sytuacją w której zaciągnięcie pożyczki jest dobrym pomysłem, to start nowej firmy. Jeśli jest coś, na czym świetnie się znamy i widzimy, że wzbudza to zainteresowanie – warto popłynąć na tej fali, nawet jeśli nie mamy odpowiednich oszczędności. Pożyczka da nam zastrzyk gotówki potrzebny na zakup pierwszych materiałów niezbędnych do rozkręcenia firmy. Przy dobrych wiatrach taki dług uda nam się szybko spłacić.

Rozwój istniejącego biznesu

Podobnie rzecz ma się gdy już prowadzimy dobrze prosperujący biznes. Kiedy na rynku nagle pojawi się nowa nisza lub wstrzelimy się jakimś produktem w potrzeby odbiorcy, to nie ma co się ograniczać. To właśnie jest moment, by pożyczyć pieniądze i zaspokoić potrzeby odbiorców, rozwijając firmę.

Dodaj komentarz