Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej – czy warto?

Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej – czy warto?

Kiedy zaciągamy kredyt lub pożyczkę na określony czas, na ogół zakładamy, że będziemy ją spłacać do końca. Może się jednak zdarzyć, że w pewnym momencie trafi do nas nagły zastrzyk gotówki lub po prostu zaoszczędzimy sumę, która pozwoli na dokonanie takiej czynności. Zdecydować się na wcześniejszą spłatę możemy z wielu przyczyn. Jedną z nich jest chociażby chęć uwolnienia się od comiesięcznych rat i związanego z nimi stresu. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku kredytów hipotecznych, kiedy to przez cały okres spłaty wisi nam nad głową wizja przejęcia nieruchomości przez bank. Nigdy nie wiemy, czy nie zdarzy się jakaś katastrofa, która w przyszłości uniemożliwi nam terminową spłatę. Wobec tego jeśli w danej chwili dysponujemy środkami na przedwczesną spłatę, może to być ciekawe rozwiązanie. Tylko czy wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej zawsze będzie opłacalna? Jakie wiążą się z nią potencjalne zyski, a jakie straty?

Co możemy zyskać dzięki wcześniejszej spłacie?

Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej https://habzafinanse.com.pl/pozyczki-dlugoterminowe-dla-zadluzonych/, kredytu czy chwilówki jest zawsze opcją dla nas dostępną. To, na jakich zasadach będzie się odbywała określa konkretnie dana umowa kredytowa lub pożyczkowa. W wielu przypadkach spłacając pożyczkę ratalną przed terminem możemy liczyć na zwrot odsetek, które naliczałyby się gdyby zachowany został pełny okres kredytowania. Im szybciej spłacimy daną pożyczkę, tym większy powinien być zwrot kosztów. Jednak warto zaznaczyć, że nie w każdej umowie o pożyczkę można znaleźć taki zapis. Zanim więc podejmiemy jakąkolwiek decyzję warto się upewnić, że rzeczywiście otrzymamy ten upragniony zwrot odsetek.

Ponadto dzięki wcześniejszej spłacie pożyczki nie będziemy się już musieli martwić o pamiętanie o comiesięcznym przelewie i ewentualne negatywne konsekwencje jakiegokolwiek poślizgu w spłacie. Dodatkowo takie działanie może mieć bardzo pozytywny wpływ na naszą historię kredytową. Budujemy bowiem wizerunek klienta odpowiedzialnego finansowo, który nie dość, że nie spóźnia się z ratami, to jeszcze jest w stanie spłacić pożyczkę przedterminowo. Z drugiej strony niektóre firmy pożyczkowe mogą to uznać za swego rodzaju negatyw, ponieważ możliwe, że na wcześniej spłaconej pożyczce mniej zarobią.

Czy wcześniejsza spłata pożyczki może kosztować?

Niestety tak. Wszystko zależy od tego, jakie były warunki podpisanej umowy. Jeśli znajdował się w niej zapis o pożyczce rekompensacyjnej, bardzo możliwe jest, że w przypadku wcześniejszej spłaty to my będziemy musieli zrekompensować koszta bankowi, a nie on nam. Jeśli pożyczka była zaciągnięta przed rokiem 2011, może to być nawet kilka procent części pożyczki, którą chcemy spłacić. Wtedy to wcześniejsza spłata może okazać się nieatrakcyjnym rozwiązaniem. Im większa kwota pożyczki, tym bardziej bolesna finansowo będzie dla nas jej wcześniejsza spłata. Obecnie maksymalna prowizja za wcześniejszą spłatę to 0,5% pozostałej do spłaty kwoty.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy do terminu spłaty jest więcej niż rok, a część kredytu którą chcemy spłacić wynosi więcej niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw pomnożone razy trzy. Wtedy maksymalna prowizja kompensacyjna to 1%. Wciąż nie jest to szczególnie przyjemna opłata, ale nie uderza ona po kieszeni tak bardzo, jak prowizje pożyczek zawartych przed rokiem 2011.

Czy warto spłacić pożyczkę przed czasem?

Dużo tutaj zależy od tego, jak została skonstruowana nasza umowa z firmą pożyczkową. Czasami może to być świetne wyjście – otrzymamy zwrot odsetek, zapewnimy sobie spokój ducha i zbudujemy pozytywną historię kredytową. W innych przypadkach może się jednak okazać, że żadnego zwrotu nie otrzymamy, a za to będziemy musieli zapłacić prowizję rekompensacyjną. Wobec tego to, czy wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej jest dobrym pomysłem zależy głównie od tego, na jakich warunkach możemy jej dokonać.

Mało kto decyduję się na wcześniejszą spłatę pożyczki, nawet jeśli go na to stać. Może się okazać, że to błąd i tą czynnością moglibyśmy wiele oszczędzić, a do tego uchronić się przed późniejszymi kłopotami. Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej nie będzie opcją dla każdego, ale dla wielu być zdecydowanie opłacalna.

Dodaj komentarz