Czy emeryt może otrzymać kredyt?

Czy emeryt może otrzymać kredyt?

Wraz z przejściem na emeryturę nie kończą się wydatki, a wręcz przeciwnie – często wzrastają. Potrzebne mogą być chociażby dodatkowe fundusze na leczenie, którego często nie można sfinansować z samej emerytury. W takim wypadku konieczne może być zaciągnięcie kredytu. Tylko czy jest coś takiego jak kredyt dla emeryta? Do jakiego wieku można liczyć na przyznanie kredytu?

Czy można otrzymać kredyt na podstawie emerytury?

Mogłaby wystąpić obawa, że emerytura nie jest źródłem dochodu, który bank będzie skłonny zaakceptować. W końcu można usłyszeć, że najbardziej ceniona jest umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony.

Jednak tak w zasadzie z punktu widzenia banku emerytura jest jeszcze lepszym źródłem dochodu niż umowa o pracę. W końcu z pracy można zostać zwolnionym czy z jakiegoś powodu ją stracić, a o regularne otrzymywanie emerytury nie trzeba się martwić.

Wobec tego otrzymanie kredytu na podstawie emerytury jest jak najbardziej możliwe. O ile jest ona oczywiście odpowiednio wysoka w odniesieniu do kwoty, jaką chcemy pożyczyć. Poza samą wysokością emerytury istotna będzie także historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Czy jest maksymalny wiek, w którym można wziąć kredyt?

Różne banki przyjmują różne wymagania odnośnie swoich klientów. Można jednak stwierdzić, że w większości przypadków przy wysokiej emeryturze i pozytywnej historii kredytowej na kredyt liczyć będą mogły bez żadnego problemy nawet osoby w wieku 70 czy 75 lat.

Emeryci w wieku 65+ należą do grup najsolidniejszych dłużników – mają najmniejsze problemy z terminową spłatą zobowiązań i są najbardziej wiarygodni. Dlatego też banki są wobec nich w żaden sposób uprzedzone.

Czasami jednak może okazać się konieczne na przykład zakupienie ubezpieczenie kredytu (a konkretnie ubezpieczenie na życie), ponieważ, co oczywiste, z udzieleniem starszej osobie kredytu wiąże się dla banku znacznie większe ryzyko.

Powyżej 80 roku życia z otrzymaniem kredytu może być znacznie gorzej, zwłaszcza, jeśli chcemy go rozciągnąć na kilka lat. Wobec tego kredyt dla emeryta to głównie rozwiązanie dla osób poniżej tej granicy wiekowej.

Gdzie można pożyczyć pieniądze niezależnie od wieku?

Nawet jeśli banki nie są już skłonne udzielać nam kredytów, wciąż jest jedno inne rozwiązanie. Bardzo wiele firm pożyczkowych nie ustala górnej graniczy wieku dla swoich klientów lub jest ona znacznie wyższa od tej, którą spotkać można w banku.

Trzeba jednak być świadomym tego, że pożyczka w firmie pożyczkowej będzie w większości przypadków droższa niż kredyt w banku.

Dodaj komentarz